pátek 30.10.2020 Svátek má: Tadeáš.

Zrod motocyklu

 

Přesně 28. října 1918 se Albin Hugo Liebisch vrátil do Krásné Lípy - ale bez rodiny. Neměl zaměstnání ani byt, s matkou zřejmě nekomunikoval, a tak šel k otci. Možná přes něj se seznámil s Alfredem Hiellem, který sháněl šikovného zámečníka. Kdo ví, možná se Liebisch s Hiellem znali již dlouho, ale to už dnes není možné zjistit. Během půlroku sehnal byt v domě Klemense Jägera v Krásném Buku. Práce a byt - to je zajištění, takže 25. července 1919 mohla ze Zwieselu dorazit i manželka Hermine se synkem Alym27. Po čase Hielle rozhodl, že Liebischovi s rodinou a otcem poskytne bydlení vzahradnickém domku u své vily. Jeho vrchní montér tak mohl být od rána do noci v dílně. Zde Liebisch snil o vlastní konstrukci motocyklu, který by mohl vyrábět - tak jako rumburský Wenzel Krause své automobily28.

 

Ve sbírkách Národního technického muzea v Praze se do dnešních dnů dochoval unikátní soubor původních výkresů motocyklů a dalších výrobků značky Čechie, který je pravděpodobně jediným větším celkem svého druhu29. Nejstarší výkres tohoto souboru je datován 14. červnem 1921 a nazván „Hinterrad Federung" (zadní pérování). Nejspíše mezi lety 1921 - 1924 Liebisch postavil dva prototypy motocyklů, o nichž se nedochovalo mnoho zpráv. Konstruktér měl starší konstrukci nazvat „Mammut" (česky mamut). Předchůdce motocyklu Čechie - Böhmerland skutečně vyhlíží jako fosílie.

 

Fotogalerie

Dům Liebischů
Dům Liebischů
Formulář
Formulář
Skleník u Hielleho vily
Skleník u Hielleho vily

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.