pátek 30.10.2020 Svátek má: Tadeáš.

Liebischovy sidecary

 

V roce 1924 došlo v Československu ke zrušení luxusní daně u motocyklů, jejichž motory nepřesahovaly 1000 ccm. Chvályhodný počin vlády způsobil nebývalý zájem veřejnosti o motocykly vybavené sidecary. Tyto soustavy umožnily malým rodinám (vzpomeňme Poláčkova Michelupa) nedělní výlety i delší cesty na dovolené. Výhody postranního vozíku k Čechii shrnul Albin Hugo Liebisch ve třech bodech: 1) „Model postranního vozíku Čechie, co pronikavý konkurent malého vozu má velké výhody, zvláště pokud se týče daní a výše pojištění."; 2) „Režie spojená s jízdou činí tu pouze polovinu režie u vozu, což jest při dnešní krisi (1935) směrodatné."; 3) „Cestování s motocyklem Čechie s postranním vozíkem zaručuje neočekávané radosti a bude míti proto v příští sezóně velký úspěch."

 

Robustní rámy Čechií byly k připojení přívěsného vozíku ideální. Odpružení Liebischova sidecarového podvozku zajišťovaly dva svazky půleliptických listových per automobilového typu, vítanou vymožeností byla i samostatná brzda sidecarového kola, kterou řidič ovládal levou rukou na řídítkách. Dle reklamního prospektu tak mohl jezdec přitáhnout všechny tři brzdy a zastavit rázem celé vozidlo, a to velmi pružně.

 

Na podvozek se montovaly tři druhy karosérií. Karoserii značky „Aero" vyráběla stejnojmenná pražská firma. Byla plechová a nastupovalo se do ní malými bočními dvířky z levé strany. Druhý typ vyráběl sám Liebisch ze dřeva. Měla „specielní tvar sportovní v podobě torpeda" a nastupovalo se do ní shora. Nákladní typ karoserie se lišil podle přání zákazníka. Konstruktérova nákladní Čechie pojmula šedesát kusů kol k jeho motocyklům!

 

Čelní odborníci měli prohlásit, alespoň to tvrdí Liebisch ve svém prospektu, „že jízda v přívěsném vozíku Čechie je mnohem příjemnější než v jiných sidecarech." V počátcích byly sidecary lakovány indickou červení nebo tmavě zeleně, později žlutě.

 

Fotogalerie

Aero
Aero
Torpedo
Torpedo
Cestovní model se sidecarem
Cestovní model se sidecarem

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.