pátek 30.10.2020 Svátek má: Tadeáš.

Desetileté jubileum závodu

 

V roce 1935 se československý průmysl pomalu vzpamatovával z největší hospodářské krize v historii, která nejvíce zasáhla pohraniční oblasti osídlené německy hovořícím obyvatelstvem. Lidé zchudli, hubovali na vládu, kterou už ve většině stejně nepovažovali za svou, a utíkali se k fašizujícím křiklounům Henleinova typu. V této atmosféře oslavil Liebischův kunratický podnik desetiletí své existence. Ačkoli českých zákazníků ubývalo, tiskl Liebisch své propagační materiály nadále v druhém zemském jazyku, který u mnohých sudetských Němců vyvolával kopřivku. Na politické situaci mohl závod vydělat - našlo se mnoho lidí, kteří bojkotovali české výrobky. Apolitický Liebisch se zachoval, světe div se, neutrálně.

 

„Jubilejní typ" motocyklu Čechie byl náš starý známý model Touring v jednobarevném béžovém nástřiku bez chromování. Stroj Liebisch nazýval „klenotem zdejšího průmyslu" a měly v něm být shledávány „epochální novinky". Jedinou novinkou je ale Liebischova vlastní třístupňová převodovka odvozená z nejsilnější verze anglické převodovky Sturmey - Archer a baťovská cena Jubilejního typu - 9 800 Kč. Větu „tento motocykl se vyrábí již deset let v nezměněné podobě" v reklamních prospektech nenalezneme.

 

Fotogalerie

Jubilejní model
Jubilejní model

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.