pátek 30.10.2020 Svátek má: Tadeáš.

Superdlouhá Čechie

 

Deset let trvání podniku oslavil Liebisch ještě jedním motocyklem - superdlouhým typem pro čtyři osoby. Tento stroj patří k nejdelším vyrobeným motocyklům světa a dodnes šokuje motoristickou veřejnost. Stroj byl vybaven dvěma převodovkami za sebou, takže se z něho stal dvoumužný aparát66. „Řadil totiž nejen chlapík za řídítky, ale i ten za ním, což je v dějinách jednostopých vozidel jev nevídaný," napsal před časem Jan Králík. „Jinak to ale nešlo, bylo třeba nějak zredukovat převody při rozjezdu, aby se mašina s takovým nákladem při necitlivé manipulaci nerozpůlila. Reklamní leták tvrdil, že tento motocyklový autobus se hodí dobře pro menší rodiny a sportovně založené muže, kteří chtějí s manželkou a dětmi podnikat dlouhé cesty s malými náklady. No, zdá se, že to chtělo spíš odvážnou manželku. Liebisch postavil údajně jen tři prototypy tohoto motocyklu. Jaký div, vždyť aby táta řídil, máma na jeho pokyn řadila a vzadu skotačily děti, to byla věru optimistická představa. Rovněž tak úvahy o tom, že by se takový motocykl dobře prodával armádě, byly předem odsouzeny k nezdaru. Vojsko by se totiž zdecimovalo už během přesunů. Jel jsem na takovém týmovém Böhmerlandu a mohu potvrdit, že vybrat na něm zatáčku nebo se dokonce otočit, to je úkol pro kaskadéra," uzavírá Králík67.

 

Liebisch tento motocykl skutečně nabídl československé armádě a prý i německému Wehrmachtu68. Syn Albin Richard Liebisch, který byl v letech 1936 - 1938 „na vojně" v Praze, mohl zřejmě stroj předvést některé vyšší šarži. Uvážíme-li však, že běžné modely Čechií dostávaly od dvacátých let minulého století od vojenských úřadů potvrzení, že jsou pro službu v poli nezpůsobilé, musel přítomný důstojník s cukáním koutků odběhnout do nitra kasáren. Tvrdívá se, že Liebisch postavil 20 - 30 kusů tohoto motocyklu69. To je však jen zbožné přání těch, kteří vytvářejí jeho repliky.

Fotogalerie

Dvoupřevodovkový model
Dvoupřevodovkový model
Čechie a Wehrmacht
Čechie a Wehrmacht

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.